PADOMI KOMPOSTĒŠANAI ZIEMĀ!

PADOMI KOMPOSTĒŠANAI ZIEMĀ!

PADOMI KOMPOSTĒŠANAI ZIEMĀ!

Biolan Ātrais kompostētājs 220 eco ar siltumizolāciju ļauj veikt kompostēšanu cauru gadu. Apskatiet Biolan vienkāršos padomus, kā uzturēt kompostu arī sala laikā.

Komposts ir silts tad, kad tā mikroorganismi sadala svaigos atkritumus. Pilnībā un labi izolētais Biolan Ātrais kompostētājs 220 eco uztur mikroorganismu radīto siltumu visa gada garumā.

1. Kompostētājā regulāri beriet organiskos atkritumus

Kompostētājā regulāri beriet organiskos atkritumus. Ziemas periodā kompostā atkritumi  jāber 3-4 reizes nedēļā. Jo vairāk mikroorganismiem ir svaigu bioloģiski sadalāmo atkritumu, jo augstāka ir temperatūra.

2. Ziemas periodā kompostā pietiekami daudz saistvielas.

Pārāk mitrs komposts ziemā viegli atdziest un sasalst. Tādēļ jāpievieno pietiekami daudz saistviela, t.i Pakaiši kompostam un sausajām tualetēm. Pietiekams daudzums ir vismaz trešdaļa no kompostā berama apjoma. Saistviela tiek uzbērta komposta masai, lai tā darbotos kā izolators un aizsargātu silto komposta masu no aukstā kondensāta, kas var pilēt no vāka. Kvalitatīva organiska saistviela satur skābu, uzsūcošu organisku materiālu, piemēram, kūdru un raupjas skaidas. Kūdra uzsūc mitrumu un izlīdzina mitruma dažādību komposta masā. Piedevām kūdra piesaista aromātus un, piemēram, slāpekli, kas izdalās kā gāze. Sausnes galvenais uzdevums ir komposta masā saglabāt gaisa cirkulāciju. Biolan Pakaiši kompostam un sausajām tualetēm ir lieliska saistviela lietošanai kompostā.

3. Iztukšojiet kompostētāju arī ziemā

Ja atkritumi veidojas visu gadu, tad kompostētājs jāiztukšo periodiski arī ziemā. Piemēram, Biolan Ātrā kompostētāja 220 eco, kurā pastāvīgi notiek kompostēšanas process, tā dibenā atrodas komposta masas nobriedusi daļa. Tā ir izgājusi uzkaršanas fāzi un ir jau atdzisusi. Ja šī atdzisusī komposta masa tiek iztukšota no kompostētāja, tad komposta nogatavināšanas process notiek ātrāk salīdzinajumā ar mazu atkritumu apjomu. Vienā reizē jāiztukšo maksimums 1/3 no kompostējamās masas apjoma.

4. Noregulējiet ventilāciju uz zemāku līmeni

Biolan Ātrā kompostētāja 220 eco ventilāciju regulē ar virs iztukšošanas lūkas esošo regulatoru. Ja ventilācija ir noregulēta uz zemāku līmeni, kompostētājā iekļūst mazāk aukstā āra gaisa. Ja gaisa regulātors ir iestatīts uz 20, tad ventilācijas atvere ir atvērta tikai par 20%.

5. Rūpīgi samaisiet kompostu

Komposts, samaisoties ar aukstu gaisu, atdziest. Ziemas periodā ir pietiekoši kompostu samaisīt ik pēc trīs-četrām nedēļām. Vienkāršāk ir izmantot Biolan Komposta irdinātāju. Tā kā dažādas komposta daļas nav savstarpēji jāsamaisa, ir pietiekoši, ja tiek samaisīti 40 centimetri virsējās kārtas.

6. Papildu siltums un uzturvielas palīdz celt temperatūru

Arī aukstā laikā komposts turpina sadalīties, tikai lēnāk. Komposta masai atdziestot līdz mīnus grādiem, sadalīšanās process pilnībā apstājas. Sasalšana nebojā kompostētāju un komposta masu, bet kompostētājs piepildās daudz ātrāk.

Ja kompostēšanas process apstājas un kompostētājās pilns, komposta masai var pievienot uzturvielas un ārējo enerģiju. Biolan Komposta irdinātājs satur komposta mikrobiem būtiskas uzturvielas. Līdz ar to Biolan Komposta irdinātāja regulāra lietošana sevišķi ziemā, veicina kompostēšanas procesu.

Labs veids, kā komposta masā radīt siltuma enerģiju, ir uz pāris dienām komposta virsējā slānī ierakt ar karstu ūdeni pildītas pudeles. Atdzisuša komposta atsvaidzināšanai var izmantot arī elektrisko Biolan Kompostētāja sildītāju, kas darbojas ar elektrību. Ar to iespējams ātri un bez pūlēm atkausēt pat sasalušu komposta masu.