Biolan jaunajā biroju ēkā izmantoti daudzi ekoloģiski un eksperimentāli risinājumi un dažādi dabas materiāli – paužot slavinājumu kokam, akmenim un dabai kopumā. Daudzas idejas ierosinājis Pekka Kariniemi:
"Kāpēc jāpārvērš vērtīgi, līdz pat trīssimt gadiem seni koki par milimetru plānām finiera loksnēm, ja var izmantot veselus kokus kā celtniecības un interjera dizaina elementus? Ja ar to pareizi rīkojas, koks spēj kalpot tiešām ļoti ilgi. Turklāt tas ir tik skaists. Tāpēc nevajag slēpt koku konstrukcijas iekšienē. Gluži pretēji – tas ir pienācīgi jāparāda."
Biroju ēkas projektējis un projektu īstenojis Somijas uzņēmums (Oy TimberHeart Ltd/Marko Vuorinen). Konstrukcijas karkass ir balsti un sijas (TimberFrame). Masīvkoka baļķu kolonnas kalpo par slodzi nesošām konstrukcijām, un sijas ir daļēji redzamas gan ēkas iekšienē, gan ārpusē.Visjaunākajām prasībām atbilstoši siltuma izolācijas līmeņi plašajās telpās panākti, izmantojot TimberFrame konstrukcijas risinājumu. Konstrukcijas karkass ir izturīgs un saglabā formu.
Konstrukcijas karkass ir izturīgs un saglabā formu. Šī tehnoloģija izmantota 1800 m2 plašā tirdzniecības centrā (īpašnieki Tesa un Markuss Gronholmi) Inkoo un 600 m2 plašā astoņu vienību mazstāvu dzīvojamā kvartālā Levi, Somijā.
Siltums ēkas apkurei tiek iegūts no astoņiem urbumiem klintī zem ēkas, katrs no tiem ir 200 m dziļš. Temperatūra šādā dziļumā ir 4–6 ºC. Pamatieža klintis ir drošs, uzticams, ilgstošs un videi draudzīgs siltuma ieguves avots. Jo lielāka ir apsildāmā ēka, jo ekonomiskāk ir izmantot pamatieža siltumu.Šī sistēma tiek izmantota arī ēkas ūdensvada ūdens sildīšanai un vasarā kalpo telpu dzesēšanai.
Ēkas pamatieža apkures sistēmas enerģijas jauda ir 120 kWh. Pirmos trīs gadus patēriņš būs virs vidējā, jo liels enerģijas daudzums tiek patērēts konstrukcijas izžāvēšanai. Vēlāk enerģijas patēriņam jāizlīdzinās.
Novarbo sistēmas pilienu aizkaru pirmā stāva vestibilā var izmantot telpu dzesēšanai. Novarbo sistēma ir Biolan Oy inovācija, kas izstrādāta siltumnīcām, bet tagad tiek izmantota biroju telpās.Izmantojot šo sistēmu, siltumnīcās var regulēt gan gaisa temperatūru, gan mitrumu, kā arī ekonomiski un ekoloģiski nekaitīgi paaugstināt CO2līmeni.
Novarbo sistēma 2009. gadā ieguva Eiropas Vides balvu nacionāla līmeņa uzņēmumu konkurencē. Tā pieteikta dalībai Eiropas mēroga konkursā, kura rezultāti tiks noteikti 2010. gada jūnijā. Šī sistēma jau saņēma Satakunta INNOSUOMI 08 Inovāciju balvu. Tā ir patentēta vairāk nekā 20 valstīs.
Šīs 2000 m2 plašās ēkas neparasta iezīme ir niedru jumts, kas dabiski elpo un mazina ēkas siltuma zudumus.Tas atzīts par izturīgāku salīdzinājumā ar citiem, biežāk izmantotiem jumta seguma materiāliem.
Platības ziņā tas ir vislielākais niedru jumts Skandināvijas valstīs. Niedres ir īpaši piemērots materiāls, ņemot vērā to, ka Biolan, kas ražo arī neliela mēroga ūdens attīrīšanas iekārtas, izmanto ar barības vielām bagāto, no jumta tekošo lietus ūdeni. Jumta būvei tika speciāli uzaicināti celtniecības profesionāļi no Igaunijas ar pieredzi gan jūraszāļu, gan niedru jumta segumu veidošanā.
Niedres izmantotas arī interjerā – liela izmēra dekoratīvajiem paneļiem dzegu līmenī. Niedres atdzīvina akmens sienas un mazina to iespaidu.
Ēkas izturību paaugstina stiklota jumta sekcija, kas daļēji nosedz niedru jumtu, un stiklota noteces sekcija, kas apņem ēku. Jumta stiklojumu un noteces stiklojumu veido rūdīts, pašattīrošs izolācijas stikls, ko piegādājis uzņēmums Jaakko-Tuote Oy.
Ātrijs:
Kolonnas ātrija centrā:
Darbinieku kafejnīca:
Apmēram pirms pieciem gadiem Pekka atvilka uz mājām neparastu koka gabalu, ko bija atradis mežā. Viņš veselu mēnesi mērcēja to Pyhejärvi ezerā, pēc tam noplēsa mizu un izžāvēja. Var tikai minēt, kāds būs šī koka gabala turpmākais lietojums.
Pirmais stāvs:
Otrais stāvs:
Pagrabstāvs:
Fakti
Pamatieža apkure (līdzīga ģeotermiskajai apkurei, tikai siltums tiek iegūts no urbumiem, kas sniedzas dziļāk pamatiezī, kā tas arī ir šajā ēkā) Zemes dzīles piedāvā lētu siltuma avotu, un temperatūras pārmaiņas gada laikā ir nelielas. Pamatieža apkure ir piemērota visām ēkām. Cauruļvadi aizņem ļoti maz vietas, un tos var uzstādīt mazos zemes gabalos. Pēc pamatieža urbuma izveidošanas nepieciešama tikai minimāla ainavas atjaunoðana. Šis apkures veids pavisam maz ietekmē apkārtējo vidi.
Ja apkures urbumi veikti pareizi, tie neietekmē gruntsūdeņu līmeni un kvalitāti, jo pamatieža apkures sistēma ir pilnībā autonoma.
Dzīvā siena Green Fortune dzīvā siena, ko izveidojis Zviedrijas uzņēmums, aprīkota ar datoru, kas regulē smidzināšanu un mēslošanu. Ūdens šļūtenes stiepjas starp caurlaidīgo fona audumu un sienu. Šļūtenes ir perforētas, kas ļauj laistīt augus. Smidzināšanas un mēslošanas metodes var regulēt katrai sienai. Parastos apstākļos augi tiek laistīti četras reizes diennaktī, ikreiz apmēram trīs minūtes. Vidēji ik pēc trim nedēļām tie tiek baroti ar barības vielām.
Fona audumā ierīkotas atsevišķas kabatas katram augam. Tajās var ievietot ne tikai augsni, bet arī oļus, lai augsnei piekļūtu gaiss. Visbiežāk augi uzņem visu ūdeni. Aizsardzībai pret lieko ūdeni siena aprīkota ar noteci un notekcauruli. Augu izdzīvošanai nepieciešamo dienasgaismu nodrošina jaudīgi prožektori. Augiem nepiecieðamas 12 stundas dienasgaismas un tāds pats tumsas periods.
Dzīvā siena sniedz ne tikai estētisku baudījumu, bet arī ievērojami attīra gaisu. Augi izolē oglekļa neitrālo CO2 un putekļus.
Ziedoši augi nav piemēroti dzīvajām sienām. Visbiežāk izmantojamie telpaugi: Arālija, plūksnainā epipremna, scindapsis, raibais scindapsis, dažādu citu šķirņu efejas, divplūksnu filodendrs, vaska puķe un dažādu šķirņu papardes.
Dzīvajām sienām nepieciešama kopšana, tostarp apgriešana. Parasti to veic kāds pakalpojumu sniedzējs, ko nolīdzis uzņēmums, kas piegādājis sienu. Tā kā firmai Biolan ir pieredze dārzkopībā, tai ir atļauja pašai kopt dzīvo sienu.
Dekoratīvie gleznojumi Florences pilsētas ainava, Norvēģijas fjorda ainava, 12 m augstā "kana" plāksne un divi Biolan logotipa attēlojumi kana rakstā izpilddirektora kabinetā ir Miias Herranenas darbs. Māksliniece strādā pie Maalausliike Heino Raumā.
Stikli
Balustrādes un balkona nojumes stiklojums izgatavots no rūdīta, laminēta stikla. Jumts ir aprīkots ar 3K izolētu stiklojumu, ko veido trīs atsevišķi stikla slāņi un alumīnija stiklojuma stieņi.
Ārējais stikla slānis ir 6 mm rūdīts, pašattīrošs Activ stikls. Stikla virsma ir apstrādāta ar augstas kvalitātes titāna dioksīda pārklājumu.
Activ stiklam tīrības nodrošināšanai nepieciešams tikai dabīgais apgaismojums un lietus ūdens. Dabīgais apgaismojums aktivizē procesu, kurā visi organiskie netīrumi – putekšņi, sveķi, putnu mēsli un lapas – uz stikla virsmas sairst.
Spēcīgas lietusgāzes laikā vai aplaistot to, uz stikla virsmas veidojas ūdens slānis, kas noskalo visus izšķīdušos netīrumus. Pēc lietus ūdens iztvaiko, neatstājot švīkas. Activ K stikls un balustrādes stikls ir daļa no Pilkington produktu līnijas. Jaakko-Tuote Oy veica pēcapstrādes, rūdīšanas, laminēšanas un izolēšanas procesus.
Balstu un siju celtniecības tehnoloģiju visā pasaulē izmanto jau vismaz 2000 gadu. Ēkas karkass ir samontēts no masīvkoka kolonnām un sijām. Baļķu savienojumi izgatavoti rūpnīcā, un kolonnas savienotas ar sijām uzstādīšanas vietā ar tradicionālajām ozola tapām vai bezdelīgastes savienojuma metodi. Rezultātā iegūts ļoti izturīgs karkasa savienojuma risinājums, kas nenosēžas un ir piemērots lielām, atklātām telpām.
TimberHeart uzstādīšana Biolan ēkas karkass tika uzbūvēts bez sarežģījumiem nepilnu divu mēnešu laikā, apsteidzot grafiku, lai gan tika izmantoti daudzi jauni un inovatīvi savienojumi. TimberHeart veiktā uzstādīšana ilga pusgadu, jo līdztekus konstrukcijas karkasam bija jāierīko izolācija, ārējo sienu izvirzījumi, jumta pamatne, logi un durvis. Ēkas augstuma dēļ īpaša uzmanība tika pievērsta darba drošībai.
No Austrijas ievestie kokmateriāli, ko piegādāja būvnieka pārstāvis (ESC Teollisuus/Erkki Granlund), tika apstrādāti objektā saskaņā ar TimberHeart apstiprinātiem projektiem.
TimberFrame konstrukcija ir patstāvīgi balstoša. Karkass izgatavots no Somijas priedes. Ēkas forma tika radīta, uzklausot Biolan izpilddirektora Pekkas Kariniemi vēlmi, lai tās arhitektūra nebūtu kārtējais stikla klucis. Šādai ēkai jābūt pietiekami plašai un atklātai, tomēr vienlaikus arī mājīgai, lai darbinieki tajā justos labi. Tai jāceļ uzņēmuma prestižs. Ņemot par pamatu šādus apsvērumus, TimberHeart izveidoja plānu uzmetumus un vēlāk pielāgoja tos atbilstoši klienta vēlmēm. Ēkas neparastajā formā ir apslēpta noteikta simetrija un telpu artikulācija. Lai gan forma ir sarežģīta, TimberHeart atsauksmes liecina, ka, pateicoties unikālajām plānošanas un ražošanas metodēm, karkasu varēja uzbūvēt ar lielu precizitāti. Ideja bija tāda, ka visiem koka materiāliem un savienojumiem karkasā jābūt vizuāli izteiktiem un jāpieder pie slodzi nesošās konstrukcijas.
Sertifikācija: ežu sertifikācijas mērķis ir sniegt klientam un lietotājam uzticamu informāciju par kokmateriālu produktiem un jo īpaši par to izcelsmes mežu un tā uzturēšanu.
Ārējās platības un būves
Ēkas ārtelpu platības un būves ir vienotā veseluma neatņemama daļa ar uzsvaru uz dabīgiem materiāliem. Ārtelpu būvēs galvenā uzmanība veltīta Somijas akmens, koka, augu un izmantotā ūdens avotu izcilajai kvalitātei.
Ārtelpu būves/akmens
Ūdens un koki
Augi
Metāla detaļas