Tomātu un paprika stādu audzēšana

Tomātu un paprika stādu audzēšana

Tomātu un paprika stādu audzēšana

Marts ir laiks, kad dabā ar katru dienu arvien vairāk jūtama pavasara tuvošanās un īsteni dabas mīļotāji ar prieku pievēršas dārza darbiem. Ja dēstus gribas izaudzēt pašiem, marts ir pēdējais brīdis, kad sēt tomātus un papriku. Paprikai raksturīga lēna augšana, tāpēc ar to ir īpaši jāpasteidzas. Tomātu sēšanas laiks atšķiras pēc tā, kur tos paredzēts audzēt – ja tie tiks audzēti plēves siltumnīcā, tos sēj marta sākumā vai vidū, bet marta beigās vai aprīļa sākumā sēj tomātus, ko paredzēts stādīt laukā.

Ķeroties klāt sēšanas darbiem, sākotnēji jāparūpējas par substrāta piepildīšanu sēšanai paredzētajos podiņos vai kasetēs. Katru sēkliņu atsevišķi sējot podiņos vai kasetēs nav nepieciešama piķēšana. Dēstu audzēšanai vislabāk ir izmantot tieši šim nolūkam paredzētu Biolan Augsni sēšanai un piķešanai, ko var iegādāties dārzkopības veikalos. Šāds substrāts no pārējiem atšķiras ar to, ka ir bagātināts ar barības vielām un mikroelementiem, tā struktūra ir piemērota sēklu vienmērīgai dīgšanai, nesatur nezāļu sēklas, slimību izraisītājus un kaitēkļus.

Substrātu iepilda podiņos, to nedaudz pieblīvē, lai tajā neveidotos gaisa dobumi, kas dīgstu augšanas laikā traucēs ūdens piekļūšanu saknēm. Jāuzmanās, lai substrātu nesablīvētu pārāk cieši, jo tad dēstu saknēm gaiss nepiekļūs nemaz un tie nosmaks. Substrātam ir jābūt mitram, bet ne slapjam, jo arī pārlieku liels mitrums rada gaisa trūkumu.

Sēšanas dziļums un temperatūtas nozīme

Substrātā sēj sēklas pa vienai un pārber ar substrātu. Optimālais dziļums ir pieckāršs sēklas lielums – piemēram, 2 mm sēklas jāsēj dziļumā līdz 1 cm. Rekomendējamais sēšanas dziļums tomātiem un paprikai ir 0,5–1 cm. Pēc sēšanas sēklas aplaista (labāk to darīt ar pulverizatoru) un, pārsedz ar plēvi.

Svarīgs faktors sēklu dīgšanai un dēsta attīstībai ir optimāla temperatūra. Tomātiem dīgšanai optimāla substrāta temperatūra ir 24–26˚C. Paprikai labāk patiks 26–28˚C. Līdzko parādās dīgsti, plēve jānoņem un sējums jānovieto gaišā un pietiekami siltā vietā. Lai sējeņi nestīdzētu, pēc sadīgšanas ieteicams uz 2–3 dienām gaisa temperatūru pazemināt par 2–3 grādiem.

Pareiza piķēšana

Tomātus un papriku, kas sēti kastītē pārpiķē 10–12 cm podiņos mazliet dziļāk, nekā tie ir auguši iepriekš pēc iespējas ātrāk, kamēr sakne vēl ir līdzīga mietsaknei un nav sākusi zaroties (labvēlīgs laiks ir pēc dīgļlapu atvēršanās.

Lai izdodas!