Telpaugu pārstādīšana

Telpaugu pārstādīšana

Telpaugu pārstādīšana

Telpaugu pārstādīšana

Telpaugu pārstādīšana

Telpaugi ir daļa no mājas interjera. Tos audzējot, var vadīties gan pēc estētiskajiem, gan veselības veicināšanas principiem. Augi var uzlabot gaisa kvalitāti istabā. Telpaugi vairo zaļumu un veselību.

Tas, ka istabaugi nereti tiek saukti par cilvēku labajiem, zaļajiem draugiem, nav nepareizi, jo tie ne tikai dāvina mums vairāk skābekļa un iedarbojas ārstnieciski, bet arī citādāk ietekmē cilvēku sajūtas.

Lielākā daļa telpaugu martā ir pamodušies no ziemas miega. Šis ir īstais brīdis pārstādīt tās istabas puķes, kurām puķupods kļuvis par šauru.

Kā zināt, ka jāpārstāda

Par to liecina auga saknes, kas nāk ārā no substrāta un kāpj pāri poda augšējai malai vai spraucas ārā pa noteces caurumu poda apakšā. Mēdz gadīties, ka pods ir piesakņojies tik pilns, ka auga saknes to ir pat saplēsušas.  Augs izskatās novājināts, jo tā saknes ir atmirušas. Auga lapas ir sīkas un dzinumi vārgi. Pirms pārstādīšanas augs kārtīgi jāaplej. No poda augu izņem, to apgriežot otrādi (ar vienu roku pietur augu, ar otru roku podu). Poda augšmalu piesitot pie galda malas, augs viegli iznāk ārā. Tad arī var novērtēt sakņu sistēmu. Veselīgām saknēm jābūt gaišām, bet ja tās ir tumšas, brūnas vai melnas, noteikti jāizgriež. Apgrieztās, kā arī netīšām aplauztās saknes jāapkaisa ar kokogles pulveri, lai pasargātu no dažādām puvēm. Vecā zeme uzmanīgi jānoņem, jānokrata vai arī jālieto koka irbulis, lai to nodrupinātu.

Pārstādīt vajag arī tās istabas puķes, ko esam pārnesuši no veikala vai saņēmuši kā dāvanu. Pat ja tās izskatās labi, jāpārbauda, vai augu nevajadzētu pārlikt nedaudz lielākā podā ar tam piemērotāku substrātu.

Tomēr, ne visi telpaugi ir tūlīt jāpārstāda, ja pa poda ūdens notekas caurumu apakšā ir izspraukušās saknes vai arī tās nedaudz kāpj pāri poda malām. Ir tādi augi, piemēram, klīvijas (Clivia) un līdakastes (Sansevieria), kurām ne tikai bagātīgi, bet pārbagātīgi jāpiesakņo podi ar augsni, lai krāšņi ziedētu.

Kādā substrātā stādīt

Ja ir vēlme, zināšanas un iespējas, substrātu var pagatavot pats, sajaucot pareizās proporcijās dārza zemi ar lapu trūdzemi, kompostu, mēslotu kūdru, mālu, smiltīm vai granti.

Otra iespēja ir iegādāties jau gatavu substrātu, ko var nopirkt dārzkopības preču veikalos. Ir nopērkami universālie substrāti Biolan Melnzeme telpaugiem un speciālie substrāti telpaugiem Biolan Augsne orhidejām, Biolan Kaktusu augsne. Tie ir ļoti dažādi, bieži izgatavoti pārsvarā uz kūdras bāzes. Augiem ir dažādas prasības pēc pH, tas būtu jāņem vērā, izvēloties substrātu. Vairumam augu derētu universālais substrāts ar neitrālu pH 6,5–7. Palmām domātais ir sārmaināks – pH 7,5–8,5. Papardēm vajadzīgs skābāks substrāts – pH 5,5–6,5. Acālijām nepieciešams substrāts ar vēl zemāku pH 4–4,5.

Telpaugiem ir dažādas prasības arī pret substrāta irdenumu un barības vielu daudzumu tajā. Biolan Kaktusu augsne ir irdena un ar ievērojamu sasmalcināta keramzīta un smilšu piedevu. Tā ir liesa, jo satur pavisam nedaudz barības vielu. Orhidejām vajadzīgs ļoti irdens un gaisu caurlaidošs substrāts, kam pievieno priežu mizu, sfagnu sūnu, kokogles un perlītu. Izmantojot Biolan Augsni orhidejām katrai orhideju sugai var sagatavot piemērotu substrātu.

Poda izvēle

Telpaugu audzēšanai lietojami gan māla, gan plastmasas puķu podi. Daudzus augus var stādīt kā vienos, tā otros, bet ir augi, kas jāstāda tikai māla podā. Ja ir šaubas par poda izvēli, ieteicams pirkt māla podu, jo tie ir elpojoši jeb gaisu caurlaidīgi un tajos labi jūtas visas istabas puķes.

Telpaugus drīkst stādīt tikai tādos podos, kuru pamatnē ir viens vai vairāki caurumi ūdens notecei. Tas ir ļoti svarīgi, jo nevienam augam nepatīk, ka tā saknes ilgstoši atrodas mitrumā.

Pēc lieluma jaunajam puķu podam ir jābūt tādam, kurā viegli var ielikt veco podu un starp abiem ir sprauga pirksta platumā. Jaunā poda diametram ir jābūt 2–3 cm lielākam par vecā poda diametru.

Kopšana pēc pārstādīšanas

Pēc pārstādīšanas augus nākamo reizi laista tikai tad, kad augsne, pataustot ar pirkstu, ir sausa. Pārstādītos telpaugus vismaz mēnesi nemēslo, jo jaunais substrāts jau satur augam nepieciešamās barības vielas.