Pirms ziemas iestāšanās veicamie darbi

Pirms ziemas iestāšanās veicamie darbi

Pirms ziemas iestāšanās veicamie darbi

Pirms ziemas iestāšanās veicamie darbi

Pirms ziemas iestāšanās veicamie darbi

7 padomi rudens dārza darbiem.

Dārznieka darbi un rosīšanās pa dārzu turpinās arī tad, kad automobiļa vējstiklu no rītiem mēdz klāt sarmas kārta. Ja rudenī dārznieks par dārzu rūpēsies līdz pirmajam sniegam, tad pavasarī no sirds varēs priecāties par krāšņajiem ziediem. Ravēšanu un mauriņa pļaušanu turpina tik ilgi, kamēr zeme ir mīksta un zāle turpina augšanu. Toties ar grābšanas darbiem un puķu apgriešanu steigties nevajadzētu.

Neapgrieziet puķes

Rudenī paaugstinās gaisa mitrums un zālaugi turpina augšanu. Līdz sala iestāšanās brīdim aug arī nezāles. Ja pirms ziemas iestāšanās puķu dobes tiek izravētas, pavasarī pēc sniega nokušanas par nezālēm nebūs jāuztraucas.

Puķu dobes rudenī nav jāpagrābj. Ziemciešu un daudzgadīgu puķu lapas un stumbrus var atstāt neskartus. Lapas un nedzīvie kāti aizsargā augus no sala, vēja un pavasara saules.

- Mazāk salcietīgu augu un rožu krūmu aizsardzībai var izmantot Biolan kūdru piesegšanai. Mīkstākus kātus var pieliekt pie zemes un pārbērt ar Biolan kūdru pārsegšanai, māca Biolan dārzkopības speciāliste Inese Käspri.

Daudzgadīgos augus uz ziemu pārsedz tikai tad, kad zeme ir sasalusi.

Aizsargājiet augļu kokus un krūmus no zaķiem

Pirms sala uznākšanas parūpējieties par augļu koku un krūm melleņu aizsardzību no zaķiem. Drošākais kaitējumu profilakses pasākums ir stumbru ietīšana sietā. Ja iespējami stirnu apciemojumi, tīklu paceļ vismaz 1,5 m augstumā, bet sniega bagātās teritorijās vēl augstāk. Koku stumbru kaitnieks ir arī kurmis.

- Aizsardzībai no kurmjiem var izmantot speciālus stumbru aizsardzības līdzekļus. No kurmjiem brīnišķīgi pasargās gareniski uz pusēm pārgriezta veca ūdens notekcaurule. Grauzējus atbaida arī ievu un vistu mēslu smaka, tāpēc tos pirms zemes sasalšanas ieteicams aplikt apkārt stumbram, iesaka Inese Käspri.

Ja pavasarī piemirsās apgriezt augļu kokus un ogulājus, tad to var izdarīt rudenī pēc lapu nokrišanas. Ogulājiem katru gadu izgriež dažus vecus zarus, lai nepārtraukti parādītos jauni dzinumi, kas nodrošinās kvalitatīvu un viendabīgu ražu.

Turpiniet mauriņa kopšanu

Pārāk gara zāle ziemā var izsalt, tāpēc ir svarīgi arī rudenī turpināt tās pļaušanu. Zāle pārtrauc augšanu tikai tad, kad dienas temperatūra nokrītas līdz 5 °C.

Ziemā mitrā un biezā zālē sāk vairoties pelējuma sēnes. Pelējums garai zālei īpaši lielu postu nodara tad, kad sniegs uzsnieg pirms zemes sasalšanas.

Ieteicamais zāles garums pārziemošanai ir 5 cm. Atsevišķas lapas var sasmalcināt ar zāles pļāvēju, tāpēc tās nav jāsagrābj. Biezā kārtā sakritušās lapas sagrābj, lai tur nesavairotos slimību izraisītāji.

7 gudri padomi rudens dārza darbiem

  • Izravējiet puķu dobes uz dārzu.
  • Parūpējieties par augļu koku aizsardzību no zaķu un kurmju kaitējumiem.
  • Turpiniet pļaut mauriņu, ja zāle atkal ir paaugusies. Pļaušanas laikā nokritušās lapas tiek sasmalcinātas.
  • Sagrābiet biezā kārtā sakritušās lapas, atsevišķas lapas var palikt.
  • Atstājiet zem puķēm un krūmiem sakritušās lapas, tās vajadzīgas mikroorganismu barībai.
  • No mauriņa savāktās lapas izmantojiet kā dārza mulču.
  • Augu atliekas izmantojiet dārza komposta gatavošanai.