Pareiza orhideju aprūpe

Pareiza orhideju aprūpe

Pareiza orhideju aprūpe

Pareiza orhideju aprūpe

Pareiza orhideju aprūpe

Gandrīz katrā trešajā Somijas mājā ir orhidejas. Orhideja ir sieviešu iemīļota puķe, un gandrīz katrā trešā sieviete izvēlētos orhidejas. Tomēr pēc noziedēšanas katrs trešais orhideju izmet, kaut arī mājās tā varētu atsākt ziedēšanu. Tas tika noskaidrots Biolan veiktajā patērētāju aptaujā, uz kuras jautājumiem atbildēja 1000 Somijas iedzīvotāju.

Orhidejas mājām iegādājas pārsvarā ziedošas, un ziedēšana var turpināties pat vairākus mēnešus. Pareizi kopta orhideja mājās uzzied arvien no jauna.

"Orhidejas nav salcietīgas, tāpēc, it īpaši ziemā, ir jāuzmanās, lai tikko iegādāto orhideju mājupceļā neapsaldētu. Caurvējā un aukstumā orhidejas viegli nomet ziedus un pumpurus, pat ja izdzīvo," skaidro Biolan tirdzniecības vadītāja.

Sāciet mēslošanu tūlīt pēc ziedēšanas
Viens no trim orhideju aprūpētājiem to pēc noziedēšanas izmet, bet pārējie divi sāk to mēslot.

Lielākiā daļa orhideju, kas tiek audzētas kā istabas augi, neaug parastā zemē, bet tās labi aug rupjā substrātāar mazāku barības vielu sastāvu un bagātīgāku gaisu. Lai orhidejas augtu un ziedētu, tām ir nepieciešama regulāra mēslošana. Mēslošana ir jāsāk tūlīt pēc ziedēšanas.

‒ Svarīgi ir vienmēr lietot atbilstošo mēslojumu. Nebūt nav tā, ka orhidejas jāmēslo visu laiku bez pārtraukumiem. Mēslot ieteicams tad, kad augs tiek laistīts, jeb pareizāk sakot – mērcēts. Kā zināms, orhidejām patīk, ja reizi mēnesī tiek izskalots substrāts ar tekošu, remdenu ūdeni vai arī pods ielikts mērcēties ūdenī. Šajās reizēs ūdenim tad var pievieno mēslojumu, kas uzsūksies substrātā.Augšanas periodā orhidejām nepieciešams mēslojums, kas satur daudz slāpekļa un kālija, ja tas tiks nodrošināts, orhideja arī priecēs ar skaistu ziedēšanas laiku,— iesaka Inese Käspri no Biolan.

Laistiet vienreiz nedēļā
Falenopsis var diezgan ilgi izturēt sausumu, jo uzkrāj ūdeni lapās un saknēs. Laistīšanas biežumu lielā mērā ietekmē arī šādi faktori - jo siltāks, jo substrāts ātrāk žūs. Jo lielāks gaisa mitrums, jo žūs lēnāk. Parasti laistīšanas intervāls ir no vienas līdz divām nedēļām. Tikko aplaistītas orhidejas sakne ir apaļīga un zaļa. Sausas saknes ir sudrabpelēkas un sačokurojušās.

"Laistīšanas laikā visu podu var uz dažām minūtēm iegremdēt istabas temperatūras ūdenī. Kad saknes kļūst zaļas, laistīšanas laiks ir pietiekams," stāsta Inese Käspri no Biolan.

Nomainiet augšanas substrātu
Gandrīz katrs trešais orhideju audzētājs (36 % sieviešu un 25 % vīriešu) vairākus gadus aprūpē tos pašus augus. Lai orhideja vienmēr skaisti  ziedētu un priecētu apkārtējos ar savu krāšņumu gadu no gada, tās augšanas substrāts ir jānomaina uzreiz pēc noziedēšanas. Podā esošajā vecajā augšanas substrātā trūkst gaisa, un orhideju saknes var sapūt. Parasti veikalā nopirktās orhidejas ir augušas jau 2‒3 gadus, tāpēc to substrāts mājās ir jānomaina pēc iespējas drīzāk. Substrātu vislabāk būtu mainīt tūlīt pēc ziedēšanas.

Dažādiem orhideju veidiem ir nepieciešami atšķirīgi substrāti. Orhidejām ar resnām saknēm patīk rupjš substrāts, bet smalkām saknēm — sīkas daļiņas. Dažām sugām patīk, ja saknes ātri izžūst, bet citas iepriecina pastāvīgs mitrums.

"Orhideju audzētājiem ir izstrādāts augšanas substrāta komplekts, kurā ir atsevišķi iesaiņota priedes miza, koka ogles (lapu koku), šķiedrām bagāta kūdra un perlīts. Samaisot šīs daļas, var viegli iegūt jebkurām orhidejām piemērotu augšanas substrātu saskaņā ar iepakojumā iekļautajām instrukcijām," stāsta Inese Käspri no Biolan.

3 ieteikumi par falenopša kopšanu
 1.  Falenopsi laistiet reizi nedēļā. Podu iegremdējiet istabas temperatūras ūdenī un atstājiet apmēram uz 15 minūtēm.
 2.  Regulāri mēslojiet, laistīšanas ūdenim pievienojot orhideju barības vielas.
 3.  Ja nepieciešams, pēc ziedēšanas nomainiet augšanas substrātu, samaisot priedes mizu, koku ogles un šķiedrām bagātu kūdru. Falenopši nav tie augi, kas katru gadu jāpārstāda. Substrātu mainiet ik pēc diviem gadiem.

Biolan klientu aptauja par istabas augu kopšanu tika veikta elektroniski 2017. gada oktobrī, un uz aptaujas jautājumiem atbildēja 1000 Somijas iedzīvotāji. 51 % respondentu bija sievietes, bet 49 % — vīrieši.

 

Inese Käspri

Tālr: + 372 5566 4936; inese.kaspri@biolan.com