Nomainiet augsni un modiniet istabas augus pavasarim

Nomainiet augsni un modiniet istabas augus pavasarim

Nomainiet augsni un modiniet istabas augus pavasarim

Pirmo jauno lapiņu parādīšanās ir zīme, ka istabas augs ir modies no ziemas miera perioda. Ir pienācis pavasara apkopes laiks. Labākais uzmundrinājums jaunajai augšanas sezonai ir augsnes maiņa. Tagad ir arī īstais brīdis sākt istabas augu mēslošanu.

Istabas augu pavasara apkope jāsāk, noslaukot putekļus no augu lapām. Augus ar gludām lapām apslauka ar mitru lupatiņu vai arī aiznes uz vannasistabu un viscaur nodušo ar remdenu ūdeni. Augus ar pūkainām lapām notīra ar mikrošķiedras lupatiņu vai ar putekļu slotiņu. Ja augam ir nodzeltējušas lapas vai dzinumi, tie jānogriež.

Kad ir apkoptas auga redzamās daļas, jāpārbauda sakņu stāvoklis. Ja pods ir pilns ar saknēm, ir pienācis laiks augu pārstādīt lielākā podā. Jaunajam podam diametrā vajadzētu būt par 2–3 centimetriem lielākam nekā vecajam. Ja sakņu kamolā ir redzamas sadzeltējušas saknes, tās jānogriež ar asu nazi vai dārzkopja šķērēm.

Augsnes nomaiņas mērķis nav tikai nodrošināt saknēm vairāk vietas augšanai. No laistīšanas ūdens un mēslojuma augsnē paliek barības vielu sāļi un kaļķis. Ja augsne netiek nomainīta, tie podā pamazām uzkrājas augam kaitīgā daudzumā. Vispirms palēninās augšanas process, bet beigu beigās augs var pat nobeigties,” brīdina „Biolan“ dārzkopības konsultante Rīka Kertula.

Turklāt nav vienalga, kādā augsnē augi tiek pārstādīti. Melnzeme ir piemērota ilggadīgiem istabas augiem, jo tā saglabā savu struktūru gadiem. Kaktusiem un citiem istabas augiem, kuri cieš no pārmērīga mitruma, piemērota ir smiltis saturoša augsne. Arī no apakšas laistāmiem podiem ir sava īpaša augsne.

Istabas augu podos ir relatīvi maz vietas augsnei, tādēļ augs visai ātri iztērē augsnes barības vielas. Tādēļ augiem ir nepieciešams mēslojums.

“Barības vielas augiem var iedot vai nu kopā ar laistāmo ūdeni vai arī ar augsnē iespraužamām mēslojuma nūjiņām. No mēslojuma nūjiņām barības vielas auga vajadzībām izdalās pakāpeniski, un pods ar tām jāpapildina reizi mēnesī. Mēslojumu, ko lieto kopā ar laistāmo ūdeni, jāatceras pievienot katru nedēļu,” pamāca Rīka Kertula.

Istabas augu regulāra mēslošana jāsāk februārī un tā jāturpina līdz oktobra beigām.

Istabas augu pavasara apkope:

  1. Notīriet no augiem putekļus vai arī nomazgājiet tos dušā.
  2. Nogrieziet sliktā stāvoklī esošus dzinumus un beigtās lapas.
  3. Nomainiet poda augsni.
  4. Ja nepieciešams, nomainiet podu uz lielāku.
  5. Sāciet mēslošanu.

 

Augsnes maiņas posmi

  1. Aplaistiet augu pirms augsnes maiņas.
  2. Jauno augsni pirms likšanas podā vispirms samitriniet citā traukā. Piemērots daudzums ir apmēram 1 dl ūdens uz vienu augsnes litru.
  3. Bez vajadzības nebojājiet auga sakņu kamolu. Parasti pietiek tikai ar bojāto sakņu daļu noņemšanu.
  4. Poda pamatnē no keramzīta jāizveido drenāža, kas novērš pārmērīgu mitruma uzkrāšanos poda pamatnē. Virs drenāžas slāņa augsne jāuzliek tikai tik daudz, lai augs atrastos tādā pašā dziļumā kā iepriekš.
  5. Ap sakņu kamolu jāieber jaunā augsne un viegli jāpieblīvē ar pirkstiem. Poda augšdaļā jāatstāj pietiekami daudz vietas laistīšanai.
  6. Ja virs augsnes uzklāj 2–3 centimetru biezu kārtu, augsne saglabājas tīra, kā arī nekļūst dubļaina un nesacietē. Jo īpaši liela izmēra no apakšas laistāmos podos augsnes virskārtas pārsegums līdzsvaro augsnes mitrumu – ūdens no tvertnes labāk uzsūcas līdz pat augsnes virskārtai.
  7. Pēc augsnes nomaiņas augs jānovieto prom no tiešiem saules stariem, un tā lapas katru dienu jāapsmidzina ar aļģu ekstraktu.