Martā vēl var paspēt iesēt tomātus

Martā vēl var paspēt iesēt tomātus

Martā vēl var paspēt iesēt tomātus

Martā vēl var paspēt iesēt tomātus

Martā vēl var paspēt iesēt tomātus

Tiem, kuru hobijs ir dārzkopība, parasti arvien pieaug interese par stādu audzēšanu. Lai tā izdotos, obligāti jāievēro pareizais sēšanas laiks, jāizvēlas substrāts ar labu gaisa caurlaidību un jānodrošina pietiekama mēslošana.

Tomātus sēj martā

Ja šovasar vēlaties izaudzēt labu ražu, patlaban ir īstais laiks iesēt tomātus un citus augus, kuru stādiem ir ilgs attīstības laiks. Tomāti uzdīgst apmēram 8 nedēļu laikā, pēc tam sēklaudži jāpārstāda izraudzītajā augšanas vietā. Ja diedzēšanas laiks būs pārāk ilgs, stādi „izstīdzēs”.

Tomāti labi zied iestiklotā lodžijā vai siltumnīcā, taču dod ražu arī tad, ja aug pie siltas sienas.

Jāsēj tīrā augsnē

Lai izvairītos no augu slimībām, sēklas jāsēj tīrā augsnē, kas ievietota tīrā traukā. Sēklaudžiem vispiemērotākie būs īpaši šim mērķim izstrādātie substrāti, piemēram, Biolan Augsne sēšanai un piķēšanai.

Visbiežāk sastopamā kļūda dīgšanas posmā ir stāda sakņu nomākšana, to pārmērīgi laistot. Ja stāda audzēšanas trauka apakšā būs atveres liekā ūdens novadīšanai, tad speciālā augsne arī mitrā veidā saglabās sevī pietiekami daudz gaisa.

Sēt var nelielos puķu podos, kastītēs vai bļodās. Ja blakus augošu stādu lapas sāk saskarties, tie jāpārstāda atsevišķi ietilpīgākos traukos.

Pārstādot mēslojiet

Tomātu stādi pēc vairākām nedēļām jāpārstāda lielākos traukos. Ja stāds būs pārmērīgi izstīdzējis, jaunajā traukā augsnē izveidojiet dziļāku bedrīti, lai augsnē paslēptu izstīdzējušā stāda kātu kopā ar tā apakšējām lapām.

Pēc pārstādīšanas ieteicams nodrošināt augu ar pietiekamu mēslojuma rezervi. Šim nolūkam trauka malā izveidojiet dziļu, šauru bedrīte, tajā ieberiet dažas ēdamkarotes vistu mēslu granulu (Biolan Vistu mēslu granulas) ar kaudzi. Granulām uzberiet augsnes kārtu.

"Stādi, kas mēsloti ar vistu mēsliem, turpmāk papildus vairs nav jāmēslo, pietiek tikai laistīt ar ūdeni. Stāda saknes pašas atradīs ceļu līdz mēslojumam un uzsūks visas nepieciešamās barības vielas. Pārmēslošanas risks nepastāv, jo vistu mēslu granulas netiek samaisītas ar augsni visā traukā," stāsta Biolan eksperte Rīka Kertula (Riikka Kerttula).

Alternatīvs risinājums – stāda laistīšanas ūdeni samaisiet ar dabīgo šķidro mēslojumu (Biolan Dabīgs šķidrs mēslojums). Ja uz iepakojuma nav norādījumu par stādu laistīšanā lietojamajām devām, ieteicams parasto devu samazināt uz pusi.

 

Sējas kalendārs

Marts Aprīlis Maijs

Fizāļi

Lauvmutītes

Petūnijas

Puravi

Tomāti

Kāposti

Siltumnīcas gurķi

Melone

Kliņģerītis

Saldie zirņi

Gurķi

Kreses

Kukurūza

Rozā pupiņas

Dārza pupiņas

 

5 ieteikumi stādu audzēšanai

  1. Nesējiet pārāk agri.
  2. Sēšanai un stādu audzēšanai izmantojiet jaunu augsni, piemēram, Biolan Augsne sēšanai un piķēšanai.
  3. Laistiet uzmanīgi.
  4. Piķējiet stādus pareizajā laikā.
  5. Augšanas laikā mēslojiet stādu ar Biolan Dabīgais mēslojums.