Kūdras produkti

Kūdras produkti

Kūdras produkti

Kas ir humuss?

Humuss ir augsnes organiskā daļa, kas radusies mikroorganismu darbības ietekmē un sadaloties atmirušajām augu un dzīvnieku atliekām, kas saistījušāa ar augsnes minerālvielām pret noārdīšanos izturīgos savienojumos. Humusa sastāvdaļas augsnē saglabājas ilgi un ļoti ilgi, taču tās nav mūžīgas. Humusvielas veidojas sadaloties dzīvajiem organismiem.

Kā uzturēt augsni irdenu?

Humusu saturoša augsne ir irdena, un tajā veidojas noturīga irdena struktūra, tādējādi bagātina augu saknes ar kābekli. Rūpēšanās par zemes auglīgumu ar augsnes uzlabošanas darbībām vienlaikus ir arī rūpēšanās par zemes mikropopulāciju. Regulāra dabiska mēslojuma lietošana bagātina augsni ar organiskajām vielām, kas nepieciešamas mikropopulācijai un sliekām, kas pastāvīgi uzirdina augsni. Arī organisko mulcēšanas materiālu lietošana uztur augsni irdenu.

Kādēļ ir ieteicams mēslojuma granulas nosegt ar augsnes kārtu?

Barības vielas augi uzņem ātrāk un šērtāk, ja mēslojuma granulas tiek iestrādātas augsnes virskārtā vai nosegtas ar plānu augsnes kārtiņu. Nosegšana novērš arī slāpekļa iztvaikošanu un aizskalošanu.

Vai kaļķi un mēslojumu drīkst izmantot vienlaikus?

Dabiskā mēslojuma un kaļķa izmantošana vienlaikus ir iespējama, jo dabiskā mēslojuma slāpeklis galvenokārt ir lēni šķīstošs. Tādējādi atšķirībā no ķīmiskā mēslojuma dabiskā mēslojuma slāpeklis neizgaro nelietderīgi. Tomēr mēslojuma granulas vienmēr vajadzētu iestrādāt augsnes virskārtā vai nosegt ar augsnes kārtu. Ja augsne ir īpaši skāba un kaļķošanas apjoms liels, tad kaļķošana jāveic savlaicīgi pirms augu stādīšanas. Dārzu var kaļķot jau rudenī pirms zemes uzrakšanas, lai tas vienmērīgi izplatītos pa visu zemes slāni, kurā augi aug. Mēslojums Biolan Mēslojums zālienam satur augsnei nepieciešamu kaļķa daudzumsu, līdz ar to atsevišķa kaļķošana nav nepieciešama.

Vai ir vērts mēslot veco mauriņu?

Ir vērts, jo mauriņa augiem ir nepieciešams pietiekami daudz barības vielu. Labi mēslots zāliens sparīgi aug, vienlaikus labāk cīnās ar arī nezālēm. Mēslojot ar dabisko mēslojumu, barības vielu daudzums, kas vienā reizē atbrīvojas, neizraisa strauju augšanu. Barības vielas augu lietošanā nonāk atbilstoši to vajadzībām – vienmērīgi un ilgstošā laikā.

Vai vispār ir pieejams dabisks mēslojums bez smakas?

Tipiska dabiskā mēslojuma smaka rodas no tā izejvielām, tādēļ ir grūti panākt to, lai mēslojums būtu pilnīgi bez smakas. Tomēr smakas parasti ātri pazūd, ja mēslojumu iestrādā augsnes virsējoā slānī un tūlīt to aplaista. No Biolan ražotajiem dabīgiem mēslojumiem gandrīz bez smakas ir Biolan Stādīšanas un rudens mēslojums.

Kāda piemērota sēklām un stādu audzēšanai?

Ir vairāki varianti. Mazos podiņos un kasetēs piemērota ir Biolan Augsne sēšanai un piķēšanai - augsne ar smalku struktūru, kuras sastāvā ir smiltis. Stādu audzēšanai piemērota ir arī Kaktusu augsne. Stādu audzēšanai piemērots kaļķots un mēslots Universāls dārza kūdras substrāts. Rūpnieciski gatavots augsnes maisījums sēklu sēšanai un stādu audzēšanai ir labs ieguldījums, ja salīdzina ar pašu, pēc izjūtas gatavotu augsnes maisījumu. Tikai dažiem mājās ir nepieciešamie līdzekļi, lai maisījumā panāktu piemērotu barības vielu līmeni un skābumu. Atkarībā no izejvielām pašu gatavotos maisījumos pieaug augu slimību risks.

Ar ko atšķiras dažādi vistu mēslu izstrādājumi?

Biolan Dabīgos mēslojumos kā pamatizejviela ir izmantoti kompostēti broileru jeb gaļas cāļu mēsli. Atšķirību starp dažādiem izstrādājumiem nosaka pārējās, mēslojuma sastāvā esošās dabīgās izejvielas. Biolan Dabīgo mēslojumu sastāvā ir arī jūras aļģes – vērtīgs mēslojums, satur makro un mikroelamentus, slāpekli un fosforu.  Mēslojums zālienam satur kaļķis, tādēļ nav nepieciešama zāliena atsevišķa kaļķošana. Dabīgais mēslojums kartupeļiem un sakņaugiem bagātīgi satur kāliju. Kālijs veicina ūdens uzņemšanu un sausnas ražošanu, un samazina kartupeļu mīkstuma tumšošanos. Stādīšanas un rudens mēslojuma divas galvenās sastāvdaļas ir fosfors un kālijs. Kālijs stiprina augus un uzlabo to ziemcietību, bet fosfors palīdz augam pienācīgi sagatavoties nākamājam gadam, spēcinot sakņu sistēmu un veicinot ziedpumpuru veidošanos.

Kad sākt rudens mēslošanu un kāds no tās labums?

August ir laiks, kad sākt dekoratīvo augu un zāliena rudens mēslošanu, palīdzot augiem labāk sagatavoties ziemai. Augļu koku, ogu krūmu un zemeņu piemērotākais laiks rudens mēslošanai ir tūlīt pēc ražas novākšanas. Rudens mēslošana uzlabo augu ziemcietību un veicina nākošā gada ziedpumpuru veidošanos. Visiem augiem vasaras beigās ir nepieciešamas barības vielas, fosfors un kālijs, ko satur Biolan Stādīšanas un rudens mēslojums. Veģetācijas sezonas laikā slāpekli nesaturošais Stādīšanas un rudens mēslojums izmantojams arī kā mēslojums, veidojot jaunus stādījumus.

Kādēļ gurķi ir rūgti?

Gurķa rūgtvielas veidošanos izraisa sausums, karstums vai vispār nelabvēlīgi augšanas apstākļi. Šķirņu nosliece uz rūgtumu ir atšķirīga. Mūsdienās ir sastopamas arī šķirnes pilnīgi bez rūgtuma.

Vai Biolan Dabīgo mēslojumu ir droši izmantot arī ēdamajiem augiem?

Biolan Dabīgos mēslojumos nav slimību izraisītāju, un tos var droši izmantot arī augiem, kurus ēd neapstrādātus. Izgatavošanas procesā Biolan mēslojumus termiski apstrādā temperatūrā virs +100°C. Šķidros mēslošanas līdzekļus izgatavo pēc patentētas metodes, pārvēršot kompostēšanas halles gaisā izkliedēto slāpekli šķidrumā.

Vai Biolan dabīgie mēslojumi līdzi nesatur nezāles?

Izgatavošanas procesā Biolan mēslojumus termiski apstrādā temperatūrā virs +100°C un līdz ar to nezāļu sēklu dīgtspēja tiek pilnībā iznīcināta. Dažas nezāļu sēklas var palikt dzīvotspējīgas augsnēs vairākus desmitus gadus.

Kā uzglabāt dabīgos mēslojums?

Piemērota mēslojuma uzglabāšanas vieta ir sausa, no lietus aizsargāta telpa. Šķidrie mēslošanas līdzekļi uzglabāšanas laikā nedrīkst sasalt.

Kā var izvairīties no kartupeļu slimībām?

Pašu vajadzībām audzējamos kartupeļus var audzēt bez ķīmiskāiem augu aizsardzības līdzekļiem. Svarīgākais faktors, kas novērš augu bojāeju, ir veselu sēklas kartupeļu un pareizo šķirņu izmantošana. Audzēšanai jāizvēlas šķirne, kura nav uzņēmīga pret tām slimībām, kuras iepriekšējos gados bijušas pašu vai tuvāko kaimiņu kartupeļu laukos. Ievērojot vismaz 1 gada intervālu augu maiņā kartupeļus slimības var veiksmīgi ierobežot. 

Kāds mēslojums piemērots visiem augiem?

No dabīgiem mēslojumiem vispārējai lietošanai piemērotis ir Biolan Dabīgais mēslojums. Dabīgie mēslojumsi ir sabalansēti, ņemot vērā noteiktu augu grupu prasības attiecībā uz barības vielām Dabīgos mēslojumus var izmantot arī citiu augiu mēslošanai.