Biolan_mullavahetus
Biolan_mullavahetus

Ziloņķāju jukas pavasaris sākas jau februārī

Ziloņķāju jukas pavasaris sākas jau februārī

Ziloņķāju jukas pavasaris sākas jau februārī

Ziloņķāju jukas pavasaris sākas jau februārī

Tieši pavasaris telpaugu kopšanā ir ļoti svarīgs laiks!

Neskatoties uz to, ka pagalmā aug baltas sniega kupenas un ziema ir pilnā sparā, arvien vairāk dabiskais apgaismojums pamodina telpaugus no ziemas miega. Ir pienācis laiks sākt augu pavasara apkopi. Augsnes maiņa un mēslošanas uzsākšana tagad ir aktuāla.

Telpaugu augšanas ritmu nosaka gaismas daudzums. Tumšais ziemas laiks pārtrauc telpaugu augšanu, un no oktobra līdz janvārim ir nosacīts miera periods. Mostas daba, dienas kļūst garākas un aizvien biežāk spīd saule, sākas telpaugu augšanas laiks.

- Optimālais dienas gaismas garums telpaugiem ir aptuveni 12 stundas. Parasti pirmās auga augšanas pazīmes pēc tumšās ziemas sākas, kad dienas stundu ilgums pārsniedz 9 stundas. Tas notiek februāra vidū. Februāra beigās - marta sākumā tiek sasniegts 10 stundu ilgs dienas garums, un tad lēni augošie augi sāk audzēt jaunas lapas un dzinumus. Pirms tam ir jāveic telpaugu pavasara aprūpe.

Izvairieties no augsnes pārmērīgas laistīšanas!

Gan savai, gan telpaugu labsajūtai vēdiniet telpas, taču raugieties, lai tomēr vēl dzestrais āra gaiss neapsaldē tos.

- Ar mitru lupatiņu regulāri noslaukiet vai nomazgājiet zem dušas auga noputējušās lapas.

- Laistiet augus ar vismaz diennakti nostādinātu ūdeni un raugieties, lai tas ir istabas temperatūrā. Neļaujiet liekajam šķidrumam uzkrāties telpaugu paliktņos.

 Sausumu mīlošais augs necieš slapjumu saknēs, īpaši, ja atrodas vēsās telpās. Labāk augu apliet retāk nekā par daudz.

Augsnes atjaunošana un maiņa!

Augsne telpaugiem tiek mainīta reizi gadā. Daudzi nesaprot nepieciešamību mainīt augsni.

- Kopumā augsnes maiņas mērķis ir nodrošināt papildu vietu augu saknēm. Ja augs ir audzis lēni, bieži vien tiek nolemts nemainīt augsni. Tas ir drošs veids, kā pasliktināt slikti augošu augu stāvokli.

- Ar laiku augam netīkama var kļūt arī augsne podā – tā ir pārāk kaļķaina, sablīvējusies. Augsnes sablīvēšanās samazina augsnes spēju uzsūkt ūdeni un piegādāt skābekli augu saknēm. Tiek traucēta sakņu augšana, saknes mirst un augs iet bojā.

Jebkurš telpaugs ir jāpārstāda, bet, kad tas jādara un cik bieži, atkarīgs no auga individualitātes. Augsnes maiņa traumē augu vismazāk, ja tas tiek darīts pavasarī, jaunā augšanas perioda sākumā. Lai telpaugi attīstītos, tiem nepieciešama trūdvielām bagāta ūdenscaurlaidīga augsne. Ļoti kvalitatīva, ar kompostu bagātināta augsne telpaugu pārstādīšanai ir Biolan Melnzeme telpaugiem.

Telpaugu mēslošanu var sākt februārī.

Kas jāievero, lai augs saņemtu visu nepieciešamo. Jāzina, cik bieži un kā augu mēslot. Kļūdaina rīcība var neatgriezeniski sabojāt zaļo mājas iemītnieku, tāpēc pielieto mēslojumu apdomīgi. Svarīgi izvēlēties augam atbilstošu mēslojumu. Vislabāk noskaidrot, kāds tieši konkrētajam augam būtu vēlams – šķīstošā pulvera veida, šķidrums, granulas vai speciāli stienīši. Nepietiekami mēsloti augi vienmēr izskatīsies blāvi un vārg.

Telpaugu mēslošanai piemērots Biolan Dabīgais šķidrais mēslojums, ko pievieno laistīšanas ūdenim. Ņemiet vērā, ka kaktusiem, orhidejām, sanpaulijām arī ir nepieciešams atsevišķs mēslojums. Tiem, kam grūtības regulāri mēslot augus, ieteicams izvēlēties lēni šķīstošus Biolan Dabīgā mēslojuma stienīšus, ko liek substrātā. Svarīgs noteikums – nekad nemēslo augu, ja augsne ir sausa vai arī pārlieku mitra.

Mēslojuma devas un lietošanas instrukcija parasti ir atrodama uz mēslojuma iepakojuma. Regulāra mēslošana turpinās no februāra līdz oktobra beigām.

Padomi soli pa solim, kā pareizi pārstādīt augu no viena poda citā.

Ja ievērosiet norādījumus, augsnei būs izturīga struktūra un tā tiks saglabāta līdz nākamajai augsnes maiņai.

1. Dienu pirms pārstādīšanas kārtīgi aplaistiet augu. Tādā veidā būs vieglāk izņemt augu no poda.

2. Augsni pirms likšanas podā samitriniet atsevišķā traukā - 1 dl ūdens uz 1 l augsnes.

3. Izņemiet augu no vecā poda un viegli atdaliet no saknēm veco augsni. Izgrieziet mirušās saknes.

4. Pirms lieciet puķu podā jaunu augsni, ieberiet tajā dazus centimetrus Biolan Keramzīta un pārklājiet ar plānu substrāta slāni.

5. Ielieciet augu jaunā puķupodā. Vietas starp saknēm un puķupoda malām aizpildiet ar iepriekš samitrinātu augsni, viegli sablīvējot. Atstājiet vietu laistīšanai.

6. Nelaistiet augus tūlīt pēc augsnes maiņas, bet novietojiet gaišā vietā, bet ne tiešos saules staros. Ik pa laikam apsmidziniet augu lapas ar ūdeni. Šim nolūkam var izmantot pudeli ar pulverizatoru.

7. Laistīšanu sāciet pēc dažām dienām, sākot ar nelielām devām.

 

Papildinformācija:

Biolan dārzkopības konsultante Inese Käspri

inese.kaspri@biolan.com