BIOLAN ZAĻĀS REVOLŪCIJAS AVANGARDĀ – SOMIJAS INOVĀCIJAS VEICINA PĀRMAIŅAS.

BIOLAN ZAĻĀS REVOLŪCIJAS AVANGARDĀ – SOMIJAS INOVĀCIJAS VEICINA PĀRMAIŅAS.

BIOLAN ZAĻĀS REVOLŪCIJAS AVANGARDĀ – SOMIJAS INOVĀCIJAS VEICINA PĀRMAIŅAS.

Augšanas substrātu un dārzkopības produktu ražošanas uzņēmums Biolan Somijas pilsētā Eirā ir atvēris pasaules līmeņa unikālu biošķiedras ražotni. Ar jaunās ražotnes palīdzību Biolan veicinās kūdras patēriņa samazināšanos. Somija ir viena no zaļās revolūcijas pionieriem, un Biolan lepojas, ka ar savu nodarbošanos  ir šī svarīgā uzdevuma priekšgalā. Tā ir uzņēmuma vēsturē lielākā investīcija, kuras vērtība pārsniedz septiņus miljonus eiro.

Būdams novators šajā jomā, Biolan ir izvirzījis sev mērķi atrast ilgtspējīgas kūdras izmantošanas alternatīvas, jo uzņēmums vēlas būt zaļo risinājumu izstrādes priekšgalā. Jau 2021. gadā Biolan paziņoja, ka līdz 2040. gadam pakāpeniski atteiksies no kūdras izmantošanas, un nesen atvērtā biošķiedras ražotne ir nozīmīgs solis šajā virzienā. Biošķiedras rūpnīcas testēšanas posms sākās 2022. gada rudenī, un tagad, kad tas ir beidzies, tiks atzīmēta ražotnes oficiālā atklāšana.

„Nesen pielāgojām procesus un iekārtas, un tagad varam teikt, ka biošķiedras rūpnīca ir palaista, un process darbojas pat labāk, nekā varēja gaidīt.“ Produkcija ir kvalitatīva un tiks izmantota mūsu produktos, kas pārdošanā nonāks 2023. gada pavasarī,” stāsta Biolan produktu attīstības direktore Hannamaija Fontella.

Biolan ir izstrādājis unikālu ražošanas procesu, un sadarbībā ar iekārtu ražotāju rūpnīcā tiek izmantotas inovatīvas iekārtas un ražošanas metodes. Jaunajā biošķiedras ražotnē kā augšanas substrātu un kūdras produktu izejvielas tiek izmantoti arī kokapstrādes blakusprodukti un purva strauji atjaunojamā biomasa.

„Sākotnēji biošķiedras rūpnīca pievērsīsies divu galveno produktu ražošanai.“ Kokšķiedru kā izejvielu augšanas substrātam un saistvielām neviens cits Somijā līdz šim nav ražojis, bet otrs ražojums – kokšķiedras un purva biomasas maisījums, ir pilnīgi unikāls produkts visā pasaulē un nekur citur nav sastopams,” stāsta Fontella.

Biošķiedras rūpnīca piedāvā ilgtspējīgus risinājumus pašreizējo krīžu laikā. Visticamāk, ka kūdras kā augšanas substrāta izejvielas un saistvielu pieejamība nākotnē samazināsies. Jaunā biošķiedras ražotne tagad piedāvā rūpīgi izpētītu un praksē pārbaudītu alternatīvu gan augšanas substrātu, gan kūdras produktu ražošanai.

„Mēs neesam kūdras fabrika, bet gan augšanas substrātu ražotājs, kas piedāvā ekoloģiski ilgtspējīgus produktus.“ Mēs saprotam, ka pasaule ir mainījusies, un līdz ar to ir jāmaina arī ražošanā izmantojamās izejvielas," saka Biolan izpilddirektors Tepo Rantanens.

„Visā uzņēmuma pastāvēšanas laikā Biolan galvenā darbības joma ir bijusi aprites ekonomika  – pat tad, kad šis termins līdz galam vēl nebija noformulēts.“ Jaunā ražošanas ēka ir liels mūsu nākotnes ieguldījums. Mēs negaidām strauju peļņas pieaugumu. Tagad mēs varam piedāvāt kūdras alternatīvu augšanas substrātu ražošanā un uzskatām, ka pašreiz esam vieni no pirmajiem, kas sper lielu soli un tādējādi paātrina izmaiņas,“ nobeidz Rantanens.