Augsne baro augus

Augsne baro augus

Augsne baro augus

Augsne baro augus

Augsne baro augus

Viens no svarīgākajiem darbiem, veidojot dārzu un stādot augus, ir augsnes sagatavošana. Tas ir diezgan grūti, taču topošā dārza labā to ir vērts darīt rūpīgi.

Ideāla, ar trūdvielām un skābekli bagātīga augsne tās drupatiņās glabā ūdens un barības vielu krājumus, ir silta un ar optimālu skābuma līmeni. Pēdējo nav iespējams novērtēt ar acīm, to aptuveni nosaka ar ķīmisko pehametru mājās un precīzi – laboratorijā. Augsnes šķīduma reakciju apzīmē ar augsnes pH skaitli. Jo mazāks ir šis skaitlis, jo augsne skābāka. Lielākā daļa kultūraugu dod priekšroku viegli skābai -neitrālai augsnei (pH ir 6 – 7). Rododendri, augstās zilenes, astilbes, hortenzijas, daži skujkoki labi jūtas skābā zemē, un, gatavojot augsni šiem augiem, to nevajag neitralizēt.

Sīpoliem, salātiem, zirņiem un selerijām savukārt patīk sārmaina augsne (pH virs 7). Skābu augsni var neitralizēt ar dolomīta miltiem. Augsnes pētnieki apgalvo, ka 1,5 kg dolomīta miltu samazina 1 m³ kūdras augsnes skābuma līmeni par vienu vienību. Lai iekoptu dārzu skābā augsnē, tajā iesakam iemaisīt 40-100 kg /m² Biolan Dārza kaļķa. Ja tiek izmantoti dabīgie mēslojumi, tad kaļķošanas nepieciešamība ir mazāka, nekā lietojot minerālmēslus

Ja augsnes skābums ir augiem piemērots, tie spēj uzņemt no tās barības vielas. Labā augsnē darbojas daudz mikroorganismu un slieku, kas veido un saglabā augsnes struktūru. Tie pamazām sadala arī augsnē esošās organiskās vielas, tāpēc ir lietderīgi tās katru gadu mazliet papildināt.

Lai paaugstinātu augsnes humusa krājumus, labi piemērota ir kūdra un Biolan Dārza melnzeme, ko varētu uzbērt uz augsnes virskārtas 5 – 10 cm biezā slānī. Smagai māla augsnei papildu komposta augsnei varētu uzbērt vēl arī apmēram 2 cm biezu smilšu slāni, kas, sajaucoties ar augsni, uzlabos tās gaisa caurlaidību.

Augšanai un bagātīgas un kvalitatīvas ražas veidošanai augiem nepieciešams dažāds daudzums barības vielu. Iekopjot dārzu, pirms stāda vai sēj augus, augsni vajadzētu ne tikai neitralizēt, bet arī papildināt ar organisko mēslojumu. Dārza pamata mēslošanai labi der Biolan Dabīgais mēslojums ar jūras aļģēm.