AMARIĻĻU KOPŠANA.

AMARIĻĻU KOPŠANA.

Amarillis ir brīnišķīga sīpolpuķe, kuras audzēšana būs pa spēkam arī iesācējam.

AMARIĻĻU KOPŠANA.

Amarillis ir brīnišķīga sīpolpuķe, kuras audzēšana būs pa spēkam arī iesācējam.

No sīpola stādīšanas līdz ziedēšanai paiet 6–8 nedēļas. Sīpolus var iegādāties rudenī un ziemā. Reizi gadā sīpols izdzen 1–3 ziedkātus, kuru galos atveras no trim līdz pieciem zvana veida ziediem. Amarillis ar ziediem var priecēt katru gadu.

Stādīšana.

  • Pirms stādīšanas sīpola saknes mērcē. Pārējo sīpola daļu atstāj sausu.
  • Poda dibenā ieber augsnes kārtu.
  • Sīpolu stāda tikai līdz pusei no sīpola.
  • Beigās bagātīgi aplaista un pēc tam ļauj augsnei izžūt.
  • Kad parādās ziednesis, uzmanīgi atsāk laistīšanu, lejot ūdeni poda paliktnī.

Amariļļus parasti stāda rudenī un ziemas sākumā. Izvēlas tādu puķpodu, kas ir tikai dažus centimetrus lielāks par pašu sīpolu. Sīpolu stāda aerētā un vieglā Biolan Kaktusu augsnē. Izmantojot parastu puķu augsni, poda dibenā ieber Biolan keramzītu drenāžai, lai to ātrāk izžāvētu.

Podu noliek labi apgaismotā vietā. Pēc stādīšanas laistīšanu uzmanīgi un ar istabas temperatūras ūdeni atsāk tikai tad, kad sīpols jau ir sācis dzīt ziedkātu. Tā kā pašu sīpolu nedrīkst slapināt, ūdeni būs drošāk liet uz paliktņa.

Ziedoša amariļļa kopšana.

Amarillim patīk gaisma, tas nebaidās no caurvēja un temperatūras svārstībām. Laista ļoti pieticīgi, jo pretējā gadījumā ziedneša kāts var izstīdzēt. Garo ziednesi var atbalstīt ar kociņiem vai nogriezt un likt vāzē. Lai  novērstu nogrieztā dobā kāta saliekšanos, to aptin ar gumijas lentu.

Amariļļa kopšana pēc ziedēšanas.

Kad ziedi ir izbalējuši, tos nogriež. Ja tie paliks uz kāta, sāksies sēklu attīstīšanās process un sīpols zaudēs spēkus. Bet ziedu kātam pirms nogriešanas ļauj nokalst. Kad ziedi ir novītuši, Amarillis sāk gatavoties nākamā gada ziedēšanai. Katru nedēļu augu mēslo ar Biolan Barības vielu šķidrumu vai orhideju mēslojumu un novieto labi apgaismotā vietā.

 

Pavasarī amarilli iznes dārzā.

Kas laiks kļuvis siltāks, amarilli var iznest dārzā un novietot daļēji noēnotā vietā. Ilgstošā lietus periodā sīpolu aizsargā no pārmērīga mitruma, jo samirkušam sīpolam var parādīties sarkanā iedega. Šis slimības pazīmes ir sarkanas svītras uz sīpola segzvīņām, lapām, ziedu kāta un pumpuriem. To var novērst, ja sīpolu stādīšanas posmā augsnē iegremdē tikai līdz pusei.

Pirms aukstuma iestāšanās ienes atpakaļ telpās.

Augu ienes telpā vēl pirms aukstuma iestāšanās. Pāris nedēļas mēreni laista un pēc tam uz 2–3 mēnešiem pilnībā pārtrauc, turklāt puķpodu var turēt tumsā. Laistīšanas laikā sīpolam veidojas ziedaizmetnis. Kad sīpols sāk ziedēt, to pārstāda jaunā augsnē un podu novieto labi apgaismotā vietā.