Kaktusi adatainie skaistuļi

Kaktusi adatainie skaistuļi

Kaktusi adatainie skaistuļi

Kaktusi adatainie skaistuļi

Kaktusi adatainie skaistuļi

Kaktusi, iespējams, ir zaudējuši daļu popularitātes. Tie vairs nav vislabāk pirkto augu saraksta augšgalā, bet tos joprojām var atrast miljonos māju, un tie arvien paliek vismazāk iepazītie telpaugi. To izcelsme un auzdzēšanas vajadzības ir atšķirīgas Tie atšķiras ne tikai izmēros, bet arī ar adatām, pūkainību, ziediem, kuplumu. Mēdz būt arī kaktusi vispār bez adatām, pliki kā akmeņi.

Vai reti zied?

Ka kaktusi reti zied, nebūt nav tiesa. Tiesa, noteiktos apstākļos ziedus raisot visi augi. Iemesls tam, ka dažas kaktusu sugas pie mums nezied, ir nepiemērots dienas garums. Reizēm tos izdodas uzziedināt ar papildu apgaismojumu un, saīsinot dienas gaismu. Lai ienestos ziedpumpuri, kaktusiem noteikti nepieciešams miera periods. Vairums kaktusu zied pavasarī un vasarā, īpaši dāsni ar ziediem priecē rebūcijas, ailosteras, mamilārijas un astrofīti. Kaktusu ziedu krāsa mēdz būt ļoti dažāda – no baltas līdz sarkanvioletai. Smarža lielākoties ir tikko jaušama.

Substrāts stādīšanai 

Biolan Kaktusu augsnē, kura sastāv no vienas daļas vidēji rupja sasmalcināta keramzīta, vienas daļas smilts un vienas daļas melnās kūdras, var audzēt visus kaktusus, bet, ja vēlas tos palutināt, atkarībā no auga īpatnībām pievieno vēl citas sastāvdaļas. Ja augsne paredzēta kaktusiem ar mietsakni, piemēram, astrofītiem, sulkorebūcijām, pieliek drupenu mālu, bet stādot notokaktusus vai gimnokalīcijus, kūdru. Kaktusiem tīk rupjgraudaina un irdena augsne, jo to saknēm nepieciešams gaiss. Tai vajadzētu būt tik irdenai, lai, saspiežot rokā, izveidotos pikucis, kurš sadrūp no viegla pieskāriena. Ja zeme neveido piku, tā ir pārāk smilšaina vai sausa, ja pika cieši turas kopā un nesadrūp – par mālainu vai mitru. Kaktusus pārstāda, kad auga kronis sasniedzis poda izmēru. Katru pavasari vēlams pārstādīt visus līdz trīs gadus vecus kaktusus, bet vecākus augus – ik pēc diviem trim gadiem. Protams, jāpārstāda arī nīkuļojoši kaktusi, kuriem, iespējams, ir slimas saknes. Nopuvušās vai slimās saknes nogriež, un griezuma vietas 1-2 dienas apžāvē. Ja ir sakņu utis (uz saknēm redzami baltumi), tēs kārtīgi noskalo stiprā karsta ūdens strūklā. Ja saknes ir veselas, augu vienkārši pārliek citā podā. Lielus, vecus kaktusus cenšas īpaši nekustināt. Vecie kaktusu podiņi rūpīgi jānotīra un jānovāra, bet jaunie pāris stundas jāmērcē siltā ūdenī. Kaktusus mēslo tikai augšanas laikā!

Pielāgojušies sausumam

Kaktusi ir izturīgi – dodoties ceļojumā, tos var droši atstāt mājās kaut pāris mēnešus, neraizējoties, ka tiem pietrūks ūdens. Augi sausumu nemīl, taču ir tam pielāgojušies. Kaktusi aiziet bojā galvenokārt no pārliešanas. Miera periodā kaktusi nav jālaista vai arī tas jādara minimāli. Kaktusus pārtrauc laistīt septembra beigās, martā sāk smidzināt, bet aprīlī liet, uzmanot, lai kaktusu augsne nebūtu ilgstoši slapja. Laistīšanas režīms ir atkarīgs arī no kaktusa poda materiāla. Caur neglazēta māla poda malām mitrums iztvaiko, tādēļ kaktusiem vajag vairāk ūdens. Plastmasas podā tie jālaista mazāk, lai tajā nesakrātos saknēm kaitīgais kalcija karbonāts. Kaktusiem patīk nedaudz skāba augsne (pH 5,0-6,5). Sārmainā vidē to saknes iet bojā. Dabā kaktusi saņem skābenu ūdeni, kurš bagātināts ar gaisa mikroelementiem, bet nesatur kaļķi. Kaktusu laistāmo ūdeni vēlams iepriekš novārīt, pievienojot citronskābi (uz 1 litru ūdens naža galu citronskābes).

Kaktusi ziemas miegā

Septembrī, pazeminoties temperatūrai, samazini laistīšanu un vairāk vēdina telpu, lai kaktusi nobriestu un sagatavotos ziemas guļai!

Patīk saulīte

Kaktusi no ziemas miera mostas aprīlī. Par to liecina svaigā un spožā galotņu un adatu krāsa, jaunie dzinumi. Vairākām kaktusu sugām, piemēram, rebūcijām, ailosterām, mamilārijām, briest ziedpumpuri un atveras ziedi. Vasarā kaktusus ieteicams nest laukā. Visoptimālākā temperatūra kaktusu augšanai ir +26-+28°C, bet naktī tai vajadzētu būt par +8-+10°C zemākai. Āra gaiss un saules gaisma ir vislabākā garantija to veselīgai attīstībai, visraksturīgāko formu, dzeloņu un pūkojuma izveidošanai, kā arī ziedēšanai nākamajā gadā. Protams, jāuzmana, lai augiem nebūtu par karstu. Veģetācijas periodā nodrošini kaktusiem daudz saules, svaigu gaisu un ūdeni!

Kā pavairot?

Kaktusu pavairošanu ar spraudeņiem sāk maijā. Šim nolūkam nogriež nobriedušus iepriekšējā gada dzinumus. Griezumu vietas dezinficē ar koka ogles pulveri. Spraudeņus apžāvē saulainā vietā, bet apsakņo siltā telpā uz grants.