Rudens darbi dārzā

Rudens darbi dārzā

Rudens darbi dārzā

Mēslošana rudenī uzlabo daudzgadīgo augu ziemcietību un ziedēšanu nākamajā gadā. No dabīgiem mēslojumiem var izmantot Biolan Stādīšanas un rudens mēslojumu.

Stādīšanas un rudens mēslojums satur fosforu, kāliju un mikroelementus. Kālijs stiprina augus un uzlabo to ziemcietību, fosfors palīdz augam pienācīgi sagatavoties nākamajam gadam, spēcinot sakņu sistēmu un veicinot ziedpumpuru veidošanos. Stādīšanas un rudens mēslojums nesatur slāpekli, kas traucē augiem pienācīgi sagatavoties pārziemošanai.

Lieliem krūmiem, augļu kokiem un dekoratīvajiem kokiem mēslojumu dod tieši augu sakņu zonā, kas padara mēslojuma uzņemšanu ātrāku. Koku visaktīvākās saknes stiepjas vainaga klājuma platumā. Zemē ap koku ar lauzni veido caurumus un ieber tajos mēslojuma granulas.

Maziem krūmiem un daudzgadīgiem augiem mēslojumu var kaisīt ap augu uz augsnes. Mēslojumu ar grābekli viegli iestrādā augsnes virsmā, uzber plānu kārtiņu augsnes un aplaista. Laistīšana paātrina mēslojuma granulu šķīšanu. 

Rudens darbi dārzā

Rudens ir labākais laiks daudzu darbu veikšanai dārzā. Stādīšana, ražas novākšana, augu apgriešana un ieziemošana ir aktuāli darbi.

Puķu dobe

Viengadīgos ziedošus augus mēslo ziedēšanas uzlabošanai līdz iestājas ziemas aukstums. Daudzgadīgo augu mēslošanu ar slāpekli saturošu mēslojumu pārtrauc jūlija vidū, lai augiem ir pietiekoši daudz laika sagatavotoies ziemai. Augustā-septembrī mēlošana ar Biolan Stādīšanas un rudens mēslojumu ievērojami uzlabo daudzgadīgo augu ziemcietību un ziedēšanu nākamajā gadā.

Rudens ir piemērots laiks dalīt pavasarī ziedošas ziemcietes, piemēram, Pavasara omfalodi (Omphalodes verna) un Lauzto sirdi (Dicentra spectabilis). Saknes izrok, lielos cerus sadala ar asu lāpstu un stāda. Septembrī un oktobrī ir iespējams stādīt jaunas sīpolpuķes puķu grupās un krūmu tuvumā.

Puķu dobes attīra no nezālēm. Rožu ziedpumpurus nogriež pēc pirmajām salnām. Galīgā apgriešana tiek veikta pavasarī, kad ir redzams, cik veiksmīga ir bijusi rožu pārziemošana. Ziemciešu ar dobjiem kātiem izturība ir labāka, ja tos nogriež pavasarī.

Mauriņš

Augusts un septembris ir piemērotākais laiks zāliena ziemcietības uzlabošanai ar Biolan Stādīšanas un rudens mēlojumu.  Zālāja sagatavošana ziemas miegam ietver rūpīgu pļaušanu un pļautās zāles grābšanu pirms sala iestāšanās. Pļaujot zālienu rudenī, zāli var atstāt apmēram 6 cm augstu. Nobirušās lapas sagrābt, lai mazinātu slimību izplatīšanās risku zem nobirušajām lapām.

Sakņaugu dārzs

Daudzu uzglabāšanai paredzēto dārzeņu novākšanu ir saprātīgi iespējami ilgāk vilcināt, tas uzlabo to glabāšanu. Piemēram, puravu, rāceņu un biešu novākšana var tikt atlikta līdz pirmajām salnām. Sīpolus sāk vāckt, kad loki daļēji dzeltē un sāk veldrēties. Sīpolus žāvē ar lakstiem, labi vēdināmā vietā. Aukstumneizturīgus dārzeņus, piemēram, gurķus un ķirbjus apklāj ar agrotīklu, lai nodrošinātu pēdējo augļu nogatavošanos.

 Pēc rudens ražas novākšanas, dārzu uzar. Augu atliekas iestrādā augsnē. Augsnes kvalitātes un sablīvējušos minerālaugšņu vai māla augšņu īpašību uzlabošanai augsnē iestrādā  Universālo Dārza kūdruas substrātu, kompostu, vai Kūdru augsnes ielabošanai. Kūdru pievienot atbilstoši vajadzībai 3-5 cm un kompostu  2-5 cm slāni. Rudenī ieraktais komposts var būt pusnogatavojies, tā sauktais mulčēšanas komposts.

Augļu koki un ogulāji

Rudens, papildus  ražas novākšanai,  ir būtisks laiks, kad tiek radīti apstākļi nākamā gada ražai. Pēc ražas novākšanas augus mēslo ar Biolan Stādīšanas un rudens mēslojumu. Biolan stādīšanas un rudens mēslojums satur kāliju - tas uzlabo augu ziemcietību, un fosforu – tas veicina ziedpumpuru veidošanos. Plūmes un ķiršus apgriež rudenī, kad augiem lapas ir nobirušas. Plūmju un ķiršu kokiem izgriež tikai bojātos un vājos zarus.

Pirms aukstāka laika iestāšanās,  no lielākiem grauzējiem augļu koku stumbrus var pasargāt, tos aptinot ar egļu skujām vai izmantojot šim nolūkam speciāli paredzētus sietus. Var izmantot speciālos līdzekļus, kas peredzēti koku un krūmu apstrādei un atbaida stirnas, zaķus un citus grauzējus. Ievu zari un vistu mēslu granulu smaka arī atbaida grauzējus.

Dekoratīvie augi ar koksnainiem stublājiem

Ap rododendriem un tikko iestādītiem skujkokiem veidot rāmi, uz kura pavasarī ir vienkārši piestiprināt aizsargu no pavasara saules. Maigos stublājus noliec, pārklāj ar sausu Biolan Kūdru augu piesegšanai un nosedz ar agrotīklu.

Dažus krūmus, piemēram, hortenzijas, apcgriež regulāri, katru rudeni, lai saglabātu auga kuplumu un veicinātu ziedēšanu. Hortenzijām iepriekšējā gada stublājus nogriež  līdz 2-3 pumpuram.